Конспект уроку математики в 5 класі
з теми “Рівняння”
Урок-віртуальна подорож
Сонячою системою
Навчальна мета: повторити розв’язування простих рівнянь, закріпити уміння і навички розв’язувати рівняння, які містять більше однієї арифметичної дії, задач за допомогою рівнянь;
Розвивальна мета: розвивати уміння виділяти головне, суттєве; творче мислення;
Виховна мета: виховувати зосередженість, інтерес до предмету через нетрадиційну форму проведення уроку.
Обладнання: ноутбук, проектор, картки-завдання, презентація ”Рівняння. Подорож у космос”, аудіофайли з космічною музикою.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Форма проведення уроку: віртуальна подорож Сонячною системою.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Проектуються1 слайд і 2. Звучить тиха легка космічна музика.
Сьогодні я запрошую Вас у віртуальну подорож Сонячною системою.
Що може бути більш незвичним і таким, що манить?
Море зірок, яскраве світло далеких галактик…
Людина давно почала освоєння космосу, міжпланетного простору. Але, на жаль, людські можливості обмежені, і тут на поміч вченим приходить одна із наукових складових – математика.
Сьогодні під час нашої віртуальної подорожі ми удосконалимо знання та вміння розв’язувати рівняння.
Але спочатку ми перевіримо нашу готовність до подорожі: перевіримо виконання домашньої роботи(вчитель проходить по класу і перевіряє).
ІІ. Створення сприятливого психологічного клімату на уроці
Кожному з вас я хочу побажати, щоб на цьому уроці ви були:
«У» - усміхненими;
«С» - спокійними;
«П» - прогресивними;
«І» - ініціативними;
«Х» - хоробрими.
Іншими словами я бажаю вам успіху. І не тільки на уроках математики, а і на інших предметах, і в подальшому житті. Діти, підніміть руки, хто бажає досягти успіху?
Я теж бажаю досягти успіху. А що для цього потрібно зробити?
Стратегія «Асоціативний кущ».
(Діти висувають пропозиції, складається асоціативний кущ):
Що нам потрібно для досягнення успіху?
- знання -працелюбство
- самодисципліна -самоконтроль
- позитивний настрій -мета
ІІІ. Перевірка виконання домашнього завдання
Космічні жителі виконали завдання, але просять перевірити чи не допустили вони помилок. Якщо є помилка то потрібно її виправити.
Для цього ми зараз виконаємо завдання в зошитах.(Робота в групах)
Запишіть число, класна робота. (Вчитель записує на дошці, а учні в зошитах.)
3 слайд
Вправа 1.
- 65+(х+23)=105, 2) (у-34)-10=32,
Х+23=105-65, у-34=32+10,
Х+23=40, у-34=22,
Х=40-23, у=22+34,
Х=17. у=56.
Відповідь:17. Відповідь:56.
3)(48-х)+35=82, 4) 77-(28+у)=27, 5) 90+у∙8=154,
48-х=82-35, 28+у=77-27, 8у=154-90,
48-х=47, 28+у=50, 8у=64,
х=48-47, у=50-28, у=64:8,
х=1. у=22. у=8.
Відповідь: 1. Відповідь: 22. Відповідь: 8.
Слайд4.
Як знайти невідомий доданок?
Як знайти невідоме зменшуване? Слайд5.
Як знайти невідомий від’ємник? Слайд 6.
Як знайти невідоме ділене? Слайд 7.
Як знайти невідомий дільник? Слайд 8.
Як знайти невідомий множник? Слайд 9.
Молодці! Я бачу ви добре підготувались до нашої подорожі. Проектується 10 слайд. Звучить тиха музика.
ІV.Формування навиків розв’язування рівнянь, які містять одну арифметичну дію
Відправимось у подорож прямо зараз. Перший від Сонця до нас Меркурій. Почнемо з нього.
Проектується слайд 11 . На Меркурії ми повторимо розв’язування рівнянь, які містять одну арифметичну дію.(Вправа мікрофон) у парах.
У кожній із трійок запропонованих чисел вибрати правильну відповідь. У зошитах запишіть букву, яка відповідає вибраному числу.
Почали…
Слайд 12
b + 35 = 67 |
||
34 |
32 |
102 |
Б |
П |
Т |
Слайд 13
235 - а = 105 |
|
||
84 |
130 |
75 |
|
А |
У |
Я |
|
Слайд 14
у – 135 = 207 |
||
342 |
72 |
352 |
С |
З |
В |
Слайд 15
15 а = 60 |
||
63 |
4 |
77 |
В |
Т |
Ж |
Слайд 16
у : 63 = 7 |
||
15 |
131 |
441 |
О |
Е |
И |
Слайд 17
72 : х = 18 |
||
54 |
191 |
4 |
П |
М |
Н |
Слайд18
195 – t = 13 |
||
182 |
208 |
165 |
Я |
Ю |
В |
Яке слово утворилось?
Слайд 19. Вірно. Пустиня.
Слайд 20. Слово пустиня появилось тут недарма. Меркурій – перша планета від Сонця. Сонце тут світить в 7 раз сильніше, ніж на Землі. Меркурій – царство пустинь. Одна половинка його – гаряча кам’яна пустиня, а друга- льодяна пустиня.
V. Формування умінь і навиків розв’язування рівнянь, які містять 2 і більше арифметичні дії:
Летимо далі. Наступна на нашому шляху планета, подібна на Землю, але менша за неї по величині і холодніша. Це Марс. Слайд 21.
На Марсі ми удосконалимо навички розв’язування рівнянь, що мають 2 і більше арифметичні дії.
Слайд22.
Розв’яжіть рівняння:
1) 133 + х + 57 = 218,
2) 248 – (у + 128) = 24,
3) (24 – х) + 39 = 49,
4) (у + 267) – 97 = 538,
5) 163 + (87 + n) = 303.
6) (х – 24) – 56 = 134
4,5,6 рівняння з записом на дошці, 1-3 рівняння в групах. На дошці і на карточках записані числа, карточки у вас на партах. Потрібно заштрихувати ті клітинки, в яких є розв’язки рівнянь
4) (у+267)-97=538, 5) 163 + (87+n)=303, 6) (x-24)-56=134,
Y+267=538+97, 87+n=303-163, x-24=134+56,
Y+267=635, 87+n=140, x-24=190,
Y=635-267, n=140-87, x=190+24,
Y=368. n= 53. X=214.
Відповідь: 368. Відповідь: 53. Відповідь: 214.
1)133+х+57=218 2) 248-(у+128)=24, 3) (24-х)+39=49,
х+190=218, у+128=248-24, 24-х=49-39,
х=218-190, у+128=224, 24-х=10,
х=28. у=224-128, х=24-10,
Відповідь:28 у=96. х=14.
Відповідь: 96. Відповідь: 14.
96 |
368 |
14 |
345 |
28 |
24 |
53 |
214 |
Яку літеру ми отримали? Молодці! С. Слайд 23.
Слайд 24.
Сонце - це величезна куля із плазми, яка складається в основному із водню і гелію. Це - зірка навколо якої обертаються всі планети Сонячної системи.
VІ.Фізкультхвилинка.
Слайд 25.Звучить тиха космічна музика.
Сядьте зручно. Заплющте очі… і уявіть собі таку картину… Тиша. Темне небо. Маленька світла крапочка. Ця крапочка наближається і перетворюється в кулю. Ми уже можемо розрізнити на ній синій колір – це океани, жовтий колір –піски, зелений колір –ліси. І ось на небі з’являється ще одна маленька крапочка - це Ви. Ви летите над планетою Земля. Вам легко і спокійно. Перед вами відкриваються безмежні простори зоряного неба. Вам приємно, легко, спокійно. По моєму проханню ви розплющте очі і опинитесь у класі на нашій красивій і рідній Землі відпочилі і повні свіжих сил і енергії.
Відкрийте, будь ласка, очі.
Ось вас зустрічає Земля!
VІI.Розв’язування задач за допомогою рівнянь.
Слайди 26,27. Розв’яжемо задачу ще про дві планети Сонячної системи: Уран і Нептун.
Уран і Нептун, майже однакові за розмірами, їх називають планетами близнятами. Якщо число супутників Нептуна збільшити на 12, і від цієї суми відняти 2, то отримаєте те число супутників Урану, яке дорівнює 18. Визначте число супутників Нептуна.
Нехай х- число супутників Нептуна.
Тоді (х+12) - 2 число супутників Урану. За умовою задачі відомо, що їх 18.
Отже, (х+12) - 2=18.
х+10=18,
х=18-10,
х=8.
Відповідь: Нептун має 8 супутників.
Розв’язати усно задачу: Швидкість обертання Марса – 24 км/с, швидкість обертання Меркурія – 48 км/с.
Порівняйте швидкості обертання Меркурія і Марса.
Ось і підійшла наша подорож до кінця. Мені було приємно з вами подорожувати.
VІIІ.Підсумки уроку.
- Що нового дізналися на уроці?
- Чи цікаво вам було сьогодні?
- Чим запам’ятався урок?
- Чи задоволені ви своєю роботою?
Мудрець сказав: “Дві людини, які обмінялися золотими монетами, не стали багатшими. Але якщо вони обмінялися думками, то кожний з них стає в двоє багатшим». Ця істина – проста, але зміст її – глибокий. І ви, діти, я впевнена, обмінюючись сьогодні думками, ідеями, знаннями, стали багатшими інтелектуально.
IX.Домашнє завдання § 11, №394, №400, №403.
Дякую за урок.
Додатково
№ 381. Розв’яжи за допомогою рівняння задачу.
1) Нехай у корзині було х грибів, тоді їх стало (х+25). Оскільки грибів стало 72, то маємо рівняння:
,
,
.
Отже, у корзині було 47 грибів.
2) Нехай на блюді було х тістечок, тоді їх стало (х-8). Оскільки тістечок залишилось 11, то маємо рівняння:
,
,
Отже, на блюді лежало 19 тістечок.
3) Нехай у спортивному таборі відпочивало х учнів, тоді їх стало (198-х). Оскільки залишилось у таборі 169 учнів, то маємо рівняння:
,
,
.
Отже, пішло в похід 29 учнів.
№ 393
1) Нехай учень задумав число х. Тоді воно стало . Оскільки учень отримав число 179, то маємо рівняння: ;
,
,
,
.
Отже, учень задумав число 155.
2) Нехай спочатку у бензобаку було х літрів бензину. Тоді в ньому стало літрів. Оскільки в бензобаку стало 40 літрів, то маємо рівняння:
,
,
,
,
.
Отже, у бензобаку спочатку було 45 л бензину.
№ 404.
1) 2)
Відповідь: Відповідь: